Cukrzyca: Symptomy, objawy i zapobieganie‍Kiedy myślisz o cukrzycy, co przychodzi Ci do głowy? Być może coś w rodzaju choroby, która utrudnia organizmowi trawienie cukrów lub choroby, która prowadzi do hiperglikemii. Nie mylisz się; są to niektóre z powszechnych rzeczy, które wiemy o cukrzycy. Ale jest tak wiele więcej do tego stanu niż to, co jest powszechnie znane. W tym artykule dowiesz się o różnych typach cukrzycy i jej objawach. Zrozumienie tego warunku jest kluczem do tego, aby wiedzieć, jak zapobiegać mu w jak największym stopniu. A więc zaczynajmy!

Czym jest cukrzyca?

Cukrzyca to stan, w którym organizm nie może prawidłowo przetwarzać glukozy. Glukoza to związek, który organizm przekształca z węglowodanów znajdujących się w pożywieniu. Jest ona ważnym źródłem energii dla komórek organizmu. Jeśli masz cukrzycę, albo nie produkujesz wystarczającej ilości insuliny, albo Twój organizm nie wykorzystuje prawidłowo produkowanej insuliny. Insulina jest hormonem, który pomaga organizmowi przekształcić glukozę w energię. Istnieją dwa typy cukrzycy: typ 1 i typ 2. Typ 1 jest często diagnozowany w dzieciństwie lub we wczesnej dorosłości, ale może wystąpić w każdym wieku. Osoby z cukrzycą typu 1 muszą codziennie przyjmować zastrzyki z insuliny, aby zachować zdrowie. Cukrzyca typu 2 jest najczęstszym typem cukrzycy. Często rozpoczyna się w średnim wieku i nie ma znanej przyczyny.

Typy cukrzycy

Chociaż istnieją dwa główne typy cukrzycy, warto znać różnice między nimi. Ktoś z cukrzycą typu 1 ma zaburzenie autoimmunologiczne, w którym organizm atakuje komórki produkujące insulinę w trzustce. Ludzie, którzy mają cukrzycę typu 1 musi wziąć dawki insuliny codziennie. Osoby z cukrzycą typu 2 są mniej narażone na konieczność przyjmowania zastrzyków z insuliną. Istnieje wiele innych rodzajów zaburzeń i chorób, które mogą powodować objawy cukrzycy, choć. Lekarz może zdiagnozować wszystkie te warunki.

Symptomy cukrzycy

Oto niektóre z powszechnych oznak i objawów cukrzycy.

  • Zwiększone pragnienie: Cukrzyca może prowadzić do wysokiego poziomu cukru we krwi w organizmie. Kiedy to się dzieje, nerki zaczynają ponownie wchłaniać dodatkową wodę, co zwiększa pragnienie i oddawanie moczu. Może to prowadzić do odwodnienia, dlatego ważne jest, aby pić dużo płynów.
  • Zwiększony głód: Kiedy poziom glukozy we krwi spada, możesz w rezultacie odczuwać głód. Dzieje się tak, ponieważ Twój organizm próbuje podnieść poziom glukozy. Ważne jest, aby stosować zdrową dietę, aby uniknąć przyrostu wagi spowodowanego przejadaniem się.
  • Zwiększone oddawanie moczu: Jeśli zauważysz, że musisz oddawać mocz częściej niż zwykle, może to być oznaką cukrzycy. Kiedy poziom glukozy wzrasta we krwi, powoduje to wciągnięcie płynu do nerek. Prowadzi to do zwiększenia ilości oddawanego moczu.
  • Rany, które goją się powoli: Cukrzyca może utrudniać organizmowi gojenie się ran. Oznaką tego jest, gdy skaleczenie lub zadrapanie trudno się goi.
  • Infekcje skóry: Cukrzyca może prowadzić do obrzęków, które mogą uwięzić bakterie i sprawić, że będziesz bardziej podatny na infekcje.
  • Niewyraźne widzenie: Cukrzyca może powodować gromadzenie się glukozy w płynach w oczach. Może to prowadzić do niewyraźnego widzenia.

Porady profilaktyczne dla osób z cukrzycą

  • Pozostań aktywny: Ważne jest, aby utrzymywać swoje ciało w aktywności i ruchu. Może to pomóc w utrzymaniu zrównoważonego poziomu glukozy we krwi przez cały dzień. Ćwiczenia mogą pomóc obniżyć ryzyko chorób serca. Jest to częste powikłanie cukrzycy.
  • Jedz zrównoważoną dietę: Ważne jest, aby jeść zrównoważoną dietę. Oznacza to spożywanie dużej ilości owoców, warzyw i pełnych ziaren. Oznacza to również ograniczenie spożycia cukrów i tłustych pokarmów. Ponadto należy przyjmować codziennie multiwitaminę. Pomoże to uzupełnić wszelkie składniki odżywcze, których brakuje w diecie.
  • Zarządzaj stresem: Ważne jest, aby zmniejszyć stres w swoim życiu tak bardzo, jak to możliwe. Może to pomóc w obniżeniu ciśnienia krwi i poziomu glukozy we krwi. Pomocne mogą być medytacja, joga i inne metody relaksacyjne.
  • Ogranicz alkohol: Ważne jest, aby ograniczyć ilość wypijanego alkoholu. Picie zbyt dużej ilości alkoholu może prowadzić do przyrostu masy ciała. Może to zwiększyć ryzyko rozwoju cukrzycy.